Hlavní navigace
Nákupní rádce

Jak vybrat kancelářský papír - nákupní rádce

U tisku v kanceláři musíte přemýšlet o tom, na co kancelářský papír použijete. Na tisk interních dokumentů, e-mailů či konceptů využijete standardní druhy a velikosti papíru, které jsou ideální na každodenní tisk. Pokud tisknete faktury, ceníky, formuláře nebo používáte oboustranné dokumenty, doporučujeme papír s větší gramáží a hladším povrchem. Pro opravdu profesionální a barevný tisk je nejvhodnější volbou vysoce kvalitní papír. Protože při použití pro oboustranné dokumenty není téměř průhledný. Je to nejlepší volba, pokud chcete interně tisknout letáky, prezentace či magazíny na vlastních kancelářských tiskárnách.

 

Při nákupu kancelářského papíru promyslete následující:

 • Mám laserovou nebo inkoustovou tiskárnu?
 • Jak často a kolik stránek budu tisknout?
 • Potřebuji tisknout barevně nebo mi stačí černobílý tisk?
 • Budu tisknout jen texty nebo i obrázky?
Výběr správného kancelářského papíru

 

Výběrem správného typu papíru ovlivňujete kvalitu tisku, náklady na tisk a opotřebení tiskárny.

 

Základní parametry papíru

Co to je gramáž papíru?

Gramáž, neboli plošná hmotnost, je jeden z mála parametrů, kterému rozumí i laikové. Udává váhu papíru o velikosti 1 m². Čím vyšší je gramáž, tím je papír silnější.

 • Běžný kancelářský papír má hmotnost 70 - 80 g/m². Používá se pro každodenní tisk a kopírování. Pro tisk letáků nebo barevné propagační materiály se využívají papíry o gramáži 100 - 130 g/m².
 • Při tisku reprezentativních materiálů, včetně fotografií, katalogů apod. se vyplatí šáhnout po papíru s gramáží 200 - 250 g/m².

Co to je jasnost papíru?

Jasnost je ovlivněná zrakovým vnímáním papíru. Jasnost představuje množství světla odráženého od povrchu papíru měřeného na stupnici od nuly do stovky. Papír s jasností 98 tedy odráží více světla než např. papír s jasností 84. Čím je papír jasnější, tím je tisk kontrastnější a tisky jsou ostřejší.

Co to je opacita?

Opacita, neboli neprůhlednost, se hodnotí u oboustranného tisku. Čím je vyšší stupeň opacity, tím je papír méně průhledný.

Dalšími důležitými sledovanými vlastnostmi papíru jsou bělost, odstín, hladkost, propustnost vzduchu, vlhkost, pevnost zaklížení atd. ale upřímně, ty při výběru papíru do kanceláře zkoumat asi nebudete.

 

Kvalita a použití papíru

Pro laserové tiskárny, které využívají na tisk působení tepla a tonerovou náplň, je nejlepší hladký papír.
Inkoustové tiskárny zase naopak potřebují texturovaný papír (drsnější), protože inkoust založený na vodní bázi na něm zaschne rychleji, vsákne se a také se zabrání jeho roztékaní.

  Třída "A"
Nejvyšší kvalita
Třída "B"
Vyšší kvalita
Třída "C"
Každodenní použití
Oboustranný tisk
Laserové tiskárny
Inkoustové tiskárny
Kopírování
Prašnost
Použití prezentační materiály
magazíny
letáky
interní dokumenty
faktury
prezentace
formuláře
manuály
emaily
faxy
koncepty
osobní materiály
Produkty MM Flow Excellent
UPM Office Presentation
Xerox Premier
MultiCopy Original
HP Premium
IQ Premium Triotec
MM Flow Premium
UPM Office Multifunction
Xerox Business
HP Office Paper
HP Premium
Image Business
Image Volume
UPM Office Copy
Xerox Performer
HP Copy Paper
IQ Economy
Canon Yellow Label Print

Pozn. Odkazy na jednotlivé produkty vedou na variantu A4, balení 5x500 listů. V nabídce jsou i další varianty formátů a balení.

 

Kompletní sortiment xerografických papírů >>

 

Barevnost papíru

Myslete na to, že barva papíru ovlivní, jaká barva tisku vznikne. Například obrázek modré oblohy bude mít na krémovém papíru nazelenalý nádech.

 

Velikosti standardních formátů papíru

A0 841 x 1189 mm
A1 594 x 841 mm
A2 420 x 594 mm
A3 297 x 420 mm
A4 210 x 297 mm
A5 148 x 210 mm
A6 105 x 148 mm
A7 74 x 105 mm
Formáty papíru

 

Nejčastěji je v kanceláři používaný univerzální bílý kancelářský papír velikosti A4, o gramáži 80 g /m2 a určený pro černobílý či barevný tisk. Je prodávaný v balíku s 500 listy.

 

Jak skladovat kancelářský papír?

Po výběru vhodného papíru je nutné jej správným způsobem skladovat, manipulovat s ním, aklimatizovat a vkládat do tiskárny, aby byla zajištěna jeho správná funkčnost.

 • Neskladujte balíky papíru přímo na podlaze, neboť se zvyšuje pravděpodobnost absorpce vlhkosti.
 • Papír by měl být skladován na paletách, policích nebo ve skříních na místě, které je chráněno před extrémními teplotami a vlhkostí.
 • Neotevírejte uzavřené balíky papíru, pokud jej nebudete ihned vkládat do tiskárny.
 • Ponechte papír v originálně zabalených balících a balíky uchovávejte v přepravní krabici. Obal balíku obsahuje vnitřní izolaci, která chrání před ztrátou nebo zvýšením vlhkosti.
 • Teplota v místnosti, kde je papír skladován, má značný vliv na jeho vlastnosti. Optimální teplota pro skladování papíru a provozní teplota tiskárny je 20 – 25 °C a relativní vlhkost 35 – 55 %. Pokud je výrazný teplotní rozdíl mezi skladovací místností a místností, kde je kancelářský stroj, je nutné dodržet následující dobu aklimatizace:
Papír musí být minimálně uvedený počet hodin uskladněný v kopírovací místnosti rozdíl teploty
5 °C 10 °C 15 °C 20 °C
hodiny
1 krabice 5 balíků 5 12 18 34
5 krabic 25 balíků 8 18 27 51
1 paleta 200 balíků 14 26 38 75
Výběr správného kancelářského papíru
Tabulka se vztahuje na přemisťování krabic s papírem, společně umístěným na paletě. Oddělováním jednotlivých krabic nebo balíků lze aklimatizaci urychlit.

 

Jaké jsou druhy papíru?

Recyklované papíry Recyklované papíry

Recyklované papíry mohou být různé kvality a bělosti. V naší nabídce najdete tyto výrobky označené jako ekologický výrobek.

Barevné papíry Barevné papíry

Barevné papíry jsou vhodné např. pro tisk obchodních nabídek, letáků. V nabídce je velké množství odstínů a vybrat můžete i gramáž. Většinou se jedná o třídu A.

Foto papíry Fotopapír

Foto papíry se hodí speciálně do inkoustových tiskáren na tisk fotografií. Fotografický papír může mít matný nebo lesklý povrch a vyrábí se v různých tloušťkách (od 110-300 g/m2).

Papír pro barevný laserový tisk Speciální papír

Papír pro barevný laserový tisk je speciální papíry pro barevné kopírování a barevný laserový tisk. Vyrábí se v tloušťce papíru od 90-280 g/m2. Tento papír lze použít pro oboustranný tisk.

Vizitkové papíry Vizitkový papír

Vizitkový papír je již dopředu nasekán na 10 vizitek, které lze hned po potisknutí kontaktními údaji sloupnout z původního archu a rozdávat. Povrch a pozadí těchto vizitek se vyrábí s různými motivy. Tisknout na tento papír můžete jak inkoustovou tiskárnou, tak i laserovou.

 

V naší nabídce také najdete tabelační papír, pauzovací a uhlové papíry.

Co to je pauzovací papír?

Pauzovací papír je transparentní. Používá se hlavně u technických výkresů, kdy se přenáší složitější nákresy a je potřeba jejich vrstvení. Má vysokou citlivost na vlhkost ve vzduchu.

Co to je uhlový papír?

Uhlový papír neboli kopírák se vkládá mezi dva papíry, aby vznikla kopie toho, co píšete nebo kreslíte na svrchní papír. Uhlový papír je z jedné strany pokrytý černou nebo modrou barvicí vrstvou. Na propisování můžete použít kuličkové pero nebo obyčejnou tužku. Jelikož kopie vzniká mechanickým tlakem, není vhodné používat plnicí pero.