Hlavní navigace
Nákupní rádce

Jaké vybrat potřeby na lepení

Lepidla se liší svými vlastnostmi, způsobem nanášení i použitím. Nejdůležitější je, co chcete lepit a kam, a jak s lepidlem pracovat. Důležitou vlastností lepidla také je, jak dlouho schne.

 

Jaká kritéria u lepidla sledovat?

 

  • Lepení – jak lepidlo přilne k materiálu a zda se například po lepení na papír papír nezvlní.
  • Zasychání – za jak dlouho bude lepidlo suché. Pozor na to, jak dlouho vydrží lepidlo otevřené.
  • Práce s lepidlem – jak se lepidlo drží v ruce a nanáší. Zda není moc suché nebo nedělá žmolky.

 

Jaká existují lepidla?

 

lepicí tyčinky

Tuhé lepidlo

Tuhá lepidla jsou v lepicích tyčinkách, které se nejvíc používají ve škole, kanceláři a domácnosti. Slepíte s nimi papír, lepenku, fotografický papír, textilie …. V naší nabídce najdete i lepicí tyčinku Chameleon umožňující optickou kontrolu lepení. Potřebujete lepit přesně? Doporučujeme trojhranné lepicí tyčinky.

tekuté lepidla

Tekuté lepidlo

Tekutými lepidly slepíte různé druhy materiálů. Musíte vědět, jaký materiál chcete lepit. Lepidla se liší formou nanášení a časem zasychání. U tekutého lepidla zvolte takovou velikost balení, abyste ho stihli spotřebovat. Může vám zatvrdnout.

disperzní lepidla

Lepidlo disperzní

K disperzním lepidlům patří všechna bílá lepidla. Používají se k lepení papíru, textilu, dřeva, keramiky a dalších materiálů. Je dobré nanášet v tenčí vrstvě na jednu stranu slepovaných částí. Nechte chvilku lepidlo zavadnout. Po přiložení lepených věcí k sobě zafixujte a počkejte na zatvrdnutí. Štětec nebo pracovní místo zasažené lepidlem lze umýt vodou.

vteřinové lepidla

Lepidlo vteřinové

Vteřinová (sekundová) lepidla mají tu výhodu, že velmi rychle zasychají a spoje jsou pak pevně slepené. Slepíte všechny druhy materiálů, jako je kov, plast, guma, kůže a samozřejmě papír nebo třeba fotopapír.

kontaktní lepidla

Kontaktní lepidlo

Kontaktní lepidla se používají na pevné nebo pružné povrchy. Využijete je například při lepení obuvi. U tohoto typu lepidel je důležité dodržení postupu lepení. Nejdříve aplikujte rovnoměrně lepidlo na oba lepené povrchy. Po době uvedené na každém kontaktním lepidle oba lepené povrchy spojte.

 

Další užitečné lepicí potřeby

 

lepicí strojky

Lepicí strojky a rollery

Potřebujete něco přilepit přesně? Doporučujeme lepicí strojek, roller nebo lepicí razítko. Vybírat můžete mezi permanentním a nepermanentním lepením. Nepermanentní lepení využijete, když přilepené věci chcete opakovaně sejmout a znovu přilepit, aniž by lepidlo zanechalo stopy. Většina lepicích strojků má vyměnitelnou náplň.

lepicí pásky

Lepicí páska

Lepicí pásky využijete na opravu, fixaci nebo upevňování. Při výběru pásky je nutné sledovat, na jaké povrchy je přilnavá. Určitě uvítáte možností ručního odtrhávání. Mezi oblíbené pásky patří oboustranně lepicí, které využijete při lepení PVC, koberce nebo lepení dekorací. Do kanceláře se hodí popisovatelné lepicí pásky, které jsou skvělé třeba při opravě různých dokumentů. Některé jsou po nalepení zcela neviditelné.

lepidla ve spreji

Lepidlo ve spreji

Lepidla ve spreji užijete na lepení větších ploch, jako jsou plakáty, grafiky, makety, reklamní tabule, ale zvládnou i dalších materiály – textil, plast, dřevo. Lepit s nimi můžete například i čalounění nábytku. Lepidla ve spreji jsou buď rychleschnoucí, nebo přemístitelná, která vytváří dočasná spojení materiálů. Nabízíme i takové lepidlo ve spreji, které zcela zatvrdne až za 12 hodin, takže máte 11 hodin a 59 minut čas si lepení rozmyslet.

 

Tip: Jak poznáte plast, který lze slepit?

Plasty mají různá označení (PET, HDPE, PVC, LDPE, PS apod.). Tato označení najdete v návodu lepidel, která daný plast slepí. Co dělat, když žádné takové označení nemáte?


Vezměte plast a vodu. Kápněte kapku na plast a pozorujte, jak se voda na plastu chová. Jestliže voda vytvoří kulatou kapku, tak se jedná o plast, který nelze lepit. Čím víc se kapka rozleje do stran, tím je větší pravděpodobnost, že plast slepíte.