Hlavní navigace
Nákupní rádce

Jak ušetřit v kanceláři

V kanceláři buďte jen za denního světla

Hned na začátek máme pro vás radu tak říkajíc „nad zlato“. Buďte v kanceláři jen za denního světla a před setměním místo rozsvícení světla jděte domů.

I když by tato rada přinesla na podzim a v zimě velkou úsporu za svícení, asi by nám to u zaměstnavatele neprošlo. Nebojte se, máme proto pro vás také pár smysluplných rad. A i když by se mohlo zdát, že z cizího krev neteče, zamyslet se nad svým chování na pracovišti (nejen doma) dává smysl. Stačí pár maličkostí u každého z nás a výsledek bude v součtu pro firmu nezanedbatelný.

 

Jak ušetřit na elektrické energii

V kanceláři využívejte co nejvíc přirozeného světla. Světla zhasínejte v prostorách, které zrovna nepoužíváte, jako jsou zasedací místnosti, prázdné kanceláře, technické prostory. Opravdu je potřeba svítit celý den i na chodbě?

Přejděte na LED světla. Spotřebují méně a déle vydrží. Pokud jste v místnosti první nebo poslední, nepoužívejte centrální osvětlení a přisviťte si stolní lampou. Do spotřebičů s výměnou baterii dávejte ty nabíjecí.

 

Při odchodu domů vypínat všechna zařízení jako je automat na kávu, vysoušeč rukou, mikrovlnná trouba, tiskárny, kopírky, skartovačky asi nikdo dělat nebudeme, i když by se tím ušetřila spotřeba za pohotovostní režim spotřebičů. Bezbolestným řešením je obklopit se spotřebiči, které mají v pohotovostním režimu nulovou spotřebu.

 

Na co ale při odchodu z kanceláře určitě nezapomeňte, je vypnutá klimatizace a zhasnutá světla!

 

Vypnutí, uspání nebo hibernace počítače

Jak přistupovat k počítačům, když chceme u nich ušetřit energii? Vypínat ho během dne nedává smysl, ale přepnutí do režimu spánku ušetří nejen energii, ale ochrání i váš obsah před nechtěným čtenářem.

  • Režim spánku se využívá, když si na chvilku odskočíte. Z režimu spánku se počítač rychle spustí a vy můžete pokračovat v rozdělané práci bez obav, že se vám rozdělaná práce ztratí nebo smaže. Buď si tento režim nastavíte a naskočí při nečinnosti automaticky, nebo u tabletu zavřete víko a u počítače zmačknete tlačítko napájení.
  • Ještě méně energie počítač spotřebuje, když nastavíte hibernaci. Využívá se v momentě, kdy nebudete počítač déle používat. Zároveň tím ušetříte i baterii. Funguje stejně, jako režim spánku, ale nevrátíte se do pracovního režimu tak rychle.
  • Vypnutí pracovního počítače před odchodem domů je u většiny z nás samozřejmostí.

 

Tisk

Potřebujete tisknout? I tady se dá ušetřit. Na energii i na papíru. Ušetřit můžete tím, že zakoupíte energeticky úspornou tiskárnu a tiskněte jen nejnutnější dokumenty. Jednostranně potištěné papíry, které není potřeba zakládat do šanonů, můžou místo v koši na papír posloužit ještě jednou jako papír na poznámky.

Při tisku vícestránkových dokumentů ušetříte nějakou tu stránku nastavením oboustranného tisku, nastavením menších okrajů nebo menší velikostí písma. Černobílý tisk je nákladově úspornější, než barevný, a na většinu pracovních dokumentů stačí. 

 

Jak ovládat teplo, chlazení a čerstvý vzduch?

Je pryč doba, kdy se topilo na trenýrkovou teplotu. V zimě větrejte intenzivně, ale kratší dobu. Topit pánu bohu do oken se také už nenosí. Když potřebujete vyvětrat, vypněte na chvíli topení.  V létě místo klimatizace využívejte větráky, ráno vyvětrejte a přes den využívejte rolety.

 

 

 

V kanceláři buďte jen za denního světla
Umístěte do kanceláře rostliny, které jsou příjemné na pohled a zároveň absorbují vnitřní znečištění. Fungují tak jako přírodní čističky vzduchu.

 

 

Jak ušetřit v kuchyňce?

Při vybavování kuchyňky se rozhodně vyplatí hledět na energetickou třídu spotřebičů. Zvlášť když v době oběda běží několik mikrovlnek najednou a opakovaně. V rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik opravdu aktuálně potřebujete. To, že ohříváte vodu i pro další kolegy, co kdyby zrovna taky přišli, je sice milé, ale nehospodárné. Oni si tu vodu zvládnou uvařit i sami.

Kávu nebo čaj si můžete také uvařit do termosky, ve které vám vydrží v příjemné teplotě alespoň celé dopoledne.

 

 

Ušetřit můžete i v kanceláři na drobnostech

Sdílejte s kolegy drobné kancelářské potřeby jako jsou zvýrazňovače nebo lepidla. Dávejte si pozor na používání psacích potřeb a lepidel, které je potřeba zavírat víčkem. Nemusíte testovat, že vydrží nezavřená 24 hodin. Psací potřeby používejte s vyměnitelnou náplní. Zakoupit můžete i popisovače znovu naplnitelné inkoustem od značky edding nebo vyměnitelnou náplní od Pilotu.

 

 

Ohleduplnost ke spotřebě se rovná ohleduplnost k životnímu prostředí.

Všechna doporučení jsou k ničemu, když se nedodržují. I malá změna provedená více lidmi má ve svém důsledku velký význam.