Hlavní navigace
Úvod

Barvy v kanceláři

 

Barvy působí na člověka jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Je proto důležité vybrat tu správnou barvu a využít její účinky v náš prospěch. Hlavně v kanceláři pro více lidí je nutno při výběru barev postupovat opatrně, s citem.

 

Barvy a jejich působení

 

Šedá, béžová, hnědá

Šedá je neutrální a uklidňující barva. Má obrovskou škálu odstínů a také schopnost sjednotit a harmonizovat prostor, proto se dobře uplatní zejména plošně. Podobně nenuceně a příjemně působí jemné a světlé odstíny hnědé. V současné době se podle nejnovějších trendů hodně kombinují právě tyto dva tóny: šedá a světlounká hnědá, která má spíš tón kakaa (čili podíl růžové); a kdy při správné volbě odstínů vychází velmi elegantní a solidní celek, který přitom nepůsobí usedle.

Bílá

Příliš mnoho bílé barvy vyvolává pocit sterility a bolí z ní oči, je proto vhodné bílou plochu tzv. rozbít. Ne náhodou se i ve zdravotnických zařízeních vyměnila strohá bílá, která sice vyvolává pocit čistoty, ale i chladu, za přijatelnější jemné pastelové zelené apod.

Modrá

Má v prostoru velký význam. Ve světlém tónu prosvětluje prostor, v tmavém naopak jej potlačuje. V kombinaci s bílou vyvolává pocity čistoty a příjemného chladu, ale také evokuje dobu prázdnin a s tím související lenošení. Proto tato kombinace není pro kanceláře nejvhodnější. Stejně působí tyrkysová a všechny odstíny modré s nádechem do zelené, připomínající moře, pospávání na slunci a odpočinek. Obecně platí, že příliš velké modré plochy jsou v každém interiéru, ať už pracovním nebo soukromém, v neprospěch celkového vzhledu a pocitu.

Fialová

Módní barva, s kterou je nutno zacházet velmi opatrně. Výborně působí na malých detailech, kde navozuje pocit výjimečnosti.

Zelená

Je použitelná v celé škále odstínů, některé její neostré mezistupně působí blahodárně i na velkých plochách. Je vhodná na podlahy, jako pracovní plocha či potah na židle.

Žlutá

Žlutá barva s tónem zlaté působí aktivně na rozdíl od svítivě žluté, která vyvolává neklid či dokonce agresi.

Červená, růžová, oranžová

Červená opticky zmenšuje prostor. Přemíra červené, růžové unavuje. Velké množství oranžové působí dráždivě. Nejlépe se tyto barvy uplatní na drobnějších předmětech, které působí velmi příznivě na náladu a dodávají energii.

Černá

Černá se do pracovních prostor nehodí, výjimku tvoří drobné pracovní předměty.

 

 


 

Tipy na barevné kombinace

 

  1. Základem je vždy spíše neutrální odstín, jako ideální se jeví jemná šedá. Lze ji v podstatě kombinovat se všemi barvami. Na vlastním stole může mít zaměstnanec právě tu barvu, kterou má rád. Vnesou ji tam sešívačky, děrovačky, šanony, pořadače.
  2. Příjemně zelená podlaha, ve stejném, poněkud tmavším tónu pracovní židle, šedý nábytek a růžové, jasně modré, žluté, oranžové, červené, bílé i zelené doplňky v podobě pracovních pomůcek – to je jedna z dobrých variant kanceláře, ve které se lidé budou cítit dobře.