Hlavní navigace
Úvod

7 hlavních důvodů, proč si dopřát med každý den

 

Včelička

1

Bojujte s nachlazením a rýmou

Med pomáhá při nachlazení a rýmě, a to nejenom jako prevence.  Díky draslíku, obsaženém v medu, podpoříte pocení a tím snížíte horečku. Med také usnadňuje vykašlávání hlenů. Působí antisepticky a protizánětlivě.

 

2

Snižte si cholesterol a krevní tlak

Med obsahuje vyvážený poměr bílkovin, minerálních látek, vitamínů a rostlinných silic, které pomáhají tělu s imunitou a trávicím systémem. Konzumací medu uděláte dobře i oběhové soustavě a srdci. Výzkumy ukazují, že antioxidanty obsažené v medu mohou zabránit zúžení tepen.  Med pomáhá i při nemocích jater, žlučníku, zánětu tlustého střeva, při snižování krevního tlaku a cholesterolu.

 

3

Hubněte a očistěte si organismus

Co všechno potřebujete, abyste nastartovali proces hubnutí a očistu organismu? Mezi důležité faktory patří podpora funkcí jater a urychlení metabolismu. A to dokáže vitamín C, který je v medu také obsažený.

 

4

Zkvalitněte si spánek

Máte špatné spaní? Med vám od starostí nepomůže, ale zlepší vám kvalitu spánku díky obsaženému železu. Železo zároveň zlepšuje krvetvorbu a hojení menších ran.

 

5

I diabetik může mít sladký život

Med neobsahuje řepný cukr, který je pro diabetiky u bílého cukru největším nepřítelem. Diabetici si tak můžou prostřednictvím medu dopřát sladké, byť v malé míře.

 

6

Podpořte svoji paměť

Díky vápníku a draslíku, které jsou v medu obsažené, mozek lépe funguje. Antioxidační schopnosti medu se podílejí na udržení mozku v kondici a zpomalení vzniku změn, které vedou k demenci.

 

7

Zatočte se stresem

Med dokáže pomáhat i se stresem. Konzumací medu docílíte zklidnění psychiky. Med obsahuje glukózu, která se rychle vstřebává do krve, a tak podporuje relaxaci a zmírnění psychických problémů.

 

Med

 

Jak med konzumovat?

Nyní víme, proč med konzumovat. A na řadu přichází, jak ho do těla dostat. Med můžete v kuchyni požívat nejenom jako sladidlo do čaje či kávy, ale i na vaření. Jednoduše místo cukru použijete med.


Možná vás zarazila možnost slazení kávy medem. Pro ty, co pití kávy je nezbytnou součástí každého dne, je slazení medem nejjednodušší cesta, jak med dostat do těla. Nebojte. Med vám chuť kávy nezkazí.

 

Včelička

Milan Špaček ze společnosti Medokomerc doporučuje dávat do určitého typu kávy nebo čaje určitý druh medu.

 

  • Turecká káva – květový med
  • Překapávaná káva – český med květový
  • Presso – český med květový
  • Latté – pastovaný
  • Kapučíno – pastovaný med
  • Ledové latté – květový med
  • Melta s medem a mlékem – pastovaný/květový
  • Mléko s medem – pastovaný/květový
  • Čaj se zázvorem – lesní med
  • Bylinné čaje – lipový med

 

 

S medy můžete experimentovat podle chuti. Co druh medu, to trochu jiná chuť kávy. Nejste si úplně jistí se slazením kávy medem? Jednoduše to vyzkoušejte. Až si za pár měsíců uvědomíte, že z celé kanceláře se to nachlazení vyhýbá jenom vám, budete vědět, čemu za to vděčíte.

 

Lžička medu

Co obsahuje jedna lžička medu? Asi se budete divit

Něco jsme už zmínili, ale je toho víc. Med je plný bílkovin, vláknin, cukrů, vitamínů, minerálů, enzymů a aminokyselin. Obsahuje poměrně velké množství železa, vápníku, sodíku, draslíku, fosforu, zinku a vápníku. Med je zdrojem vitamínu C a vitamínů skupiny A, B, D, E, H, K.

 

TIP: Na posílení imunity a srdce si udělejte „živou“ vodu. Dejte čajovou lžičku medu do 100 ml vlažné odstáté vody. Rozmíchejte a počkejte, dokud se med nerozpustí. Nepoužívejte na míchání kovovou lžičku. Užívejte ráno na lačný žaludek, můžete ale pít i přes den a večer.